Joined
·
2,176 Posts
I have been a strong advocate of using Wellness products for my furkids but I've had it!!!!! There have been (3) major price increases in less than a year and it's just gotten too expensive. Wellness is now costing over $90/bag including tax.
So, sorry Wellness, I've switched to Purina ProPlan - chicken & rice. Not only is the ProPlan less expensive @ $67/bag but there is an extra 10 lbs of food in each bag (& Purina offer incentives such as buy 6 bags at once & get one free and buy 10 bags & get one free).
I'll give it a try, see how my guys/gal do on it but many use it & love it!
I understand from the owner of the pet food store, that many are switching from the "main" premium foods due to cost.
Sorry, Wellness, I love your product but you're too rich for me!
So, sorry Wellness, I've switched to Purina ProPlan - chicken & rice. Not only is the ProPlan less expensive @ $67/bag but there is an extra 10 lbs of food in each bag (& Purina offer incentives such as buy 6 bags at once & get one free and buy 10 bags & get one free).
I'll give it a try, see how my guys/gal do on it but many use it & love it!
I understand from the owner of the pet food store, that many are switching from the "main" premium foods due to cost.
Sorry, Wellness, I love your product but you're too rich for me!