Golden Retriever Dog Forums banner

1 - 20 of 25 Posts

·
Banned
Joined
·
2,656 Posts
Discussion Starter #1
I am having some issues working with some of Lincolns flaws so I decided to hire a trainer.

I have asked for a fair price since I am on a limited income until I can work and cant afford to pay a ton. So the one trainer who normally charges $300 for 8 one hour sessions wants to charge me $200 for 4 one hour sessions.

Isnt the $200 option more expensive? That works out to me $50 an hour verses $37 for the $300...
 

·
Banned
Joined
·
2,656 Posts
Discussion Starter #3
Thats what I thought as well. So I basically sent off an email with the polite version of "I am disabled, not stupid".
 

·
where the tails wag
Joined
·
13,384 Posts
You are correct – it is not a deal if looked at by 4 vs 8 sessions. However, these may be package deals which have further discounting the more sessions that you sign up for.

4 sessions for $200, may be less than normally charged for individual sessions. While committing to 8 sessions, may be further discounted to $300 or 37.50 per hour.

The trainer may have interpreted your request as meaning you could not afford the $300 for the 8 session package.
 

·
Banned
Joined
·
2,656 Posts
Discussion Starter #5
I wanted 8 sessions. I was looking to pay $200 for 8 sessions. In all honestly, I think $300 for 8 hours is expensive. I could go to pet smart for $150 but, they dont help with the issues im experiencing. For an extra $100 I could just get 4 more sessions...

Oh well, was worth a shot I guess but all trainers here care about is money.

It would be $150 for 4 sessions if it was $300 for 8. So, $200 is $50 more expensive then if I just take the regular cost of 4 sessions...
 

·
Registered
Joined
·
101 Posts
Private lessons are always going to be more expensive than class lessons especially if you are getting someone who's very experienced in what they do. Not everyone is out to make a buck but their time is valuable and they should be compensated for it.
 

·
Humankind. Be both.
Joined
·
7,650 Posts
Most packages are based on offering a discounted rate for a pre-paid block where, the more you purchase up front, the less it works out to per lesson. So, if you're doing fewer lessons they WILL come out to more individually. At least the trainer was willing to alter his/her normal package option for you.
 

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Fair

I have also looked into private trainers. The less expensive ones I have spoken to are around 70 an hour and there are the more recommended for about 90. These do not have a minimun however they all seem to be more than willing to do multiple sessions with a discount. I think 200 for 4 sessions is more than fair. Considering that they are one hour of you, your dog and the trainer. I have paid 300 for St Hubert's here in NJ. A total of 8 sessions and one was without your dog basically reading over the material that was to be presented.
 

·
Premium Member
Joined
·
18,413 Posts
But you also have to keep in mind, this is their income, they have to make money for their time.

What were you hoping to pay?
 

·
Registered
Joined
·
6,107 Posts
I think I paid about $90 for a 1 hour lesson with Flora. It was a lifesafer, oh man, but it was pricey. $300 for 8 hours sounds pretty sweet to me.
 

·
Banned
Joined
·
2,656 Posts
Discussion Starter #14
I was hoping to pay $200 for 8 sessions. Thats $100 off given my income. Im sure he makes enough money to make one exception
 

·
Registered
Joined
·
12,628 Posts
I was hoping to pay $200 for 8 sessions. Thats $100 off given my income. Im sure he makes enough money to make one exception
I understand where you are coming from, but the trainer has bills to pay, too. They are running a business. Is a grocery store going to drop their prices just for you? How about a hotel? When you need clothes, will the department store adjust their prices based on your income? It would be nice if that's how it works, but that's just not the case. Good luck! I hope you find a trainer who can help you with your issues.
 

·
Banned
Joined
·
2,656 Posts
Discussion Starter #17
Grocery stores donate to food banks all the time. I am not asking for a hand out I am just asking for them to reduce their price by 1/3 to help me out.
 

·
Registered
Joined
·
372 Posts
I saw a vet behavior specialist with my Hunter to help with his anxiety, and just like good trainer, behavior specialists are not cheap. I'm a grad student, so I also have a limited budget. I was able thankfully to work out a payment plan with her, paying in increments every couple of months, and it made the consultations much more affordable for me. Maybe something like this would work for you?
 

·
Registered
Joined
·
101 Posts
The majority of trainers will want their money up front. As one poster said this is their business and livelihood this is how they pay their bills.

If you paid so much at a time what if you bailed out? They would be out that money and could have possibly been training someone else in that time slot.

Just like classes. Money upfront you don't show up well it's your loss not the instructors.

Stupid example but , it's like going to the grocery store they want XX amount of dollars for say a turkey, they aren't going to give you 5 bucks off cause you can't or don't want to pay XX.

Business is business.
 
1 - 20 of 25 Posts
Top