Food and $ - Page 4 - Golden Retrievers : Golden Retriever Dog Forums
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #31 of 38 (permalink) Old 11-09-2012, 08:43 AM
Nancy
 
Willow52's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: SW Ohio
Posts: 7,492
Mentioned: 0 Post(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thanks: 1,488
Thanked 2,098 Times in 1,509 Posts
Hank eats Innova LBA, a 30 lbs. bag is around $64. I try to buy on sale & use coupons when available from PetCo. It lasts about 5 weeks. If I do the math... $64. divided by 37 days = $1.73 a day for his food. Not too much to pay for my guy when I easily spend $4. at Starbucks.

http://pdgf.pitapata.com/80BAm4.png


**Fraulein "Maggie" Louise 8/2/95 - 7/20/09**
*At Rainbow Bridge but Forever in Our Hearts*



Willow52 is offline  
The Following User Says Thank You to Willow52 For This Useful Post:
CarolinaCasey (11-09-2012)
Sponsored Links
Advertisement
 
post #32 of 38 (permalink) Old 11-09-2012, 08:55 AM
Senior Member
 
Tayla's Mom's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Location: Clearwater, FL
Posts: 3,504
Mentioned: 0 Post(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thanks: 1,641
Thanked 3,571 Times in 1,864 Posts
I have two dogs. Tayla eats Grandma Lucy's Dehydrated in the morning and Earthborn kibble at night. Jesse eats Earthborn both meals. Grandma Lucy's is about $60 for a bag that makes 55 lbs. of food and Earthborn is about $50 for their large bag. I can go two months on 1 bag of each. So about $50 a month.

Barb, Rick, "Tayla" Ruff Start Hot On The Trail (STAR Puppy) (Born 11/11, Gotcha 3/12) and "Lily" Stargazer's Make It So, CGC (Gotcha 12/21/13)


http://pdgf.pitapata.com/ABfhm4.png

http://pdgf.pitapata.com/cZiWm5.png

Cheyenne (CGC) and Jesse (CGC) who will be always loved and never forgotten.
Tayla's Mom is offline  
post #33 of 38 (permalink) Old 11-09-2012, 09:06 AM
Supreme Member
 
CarolinaCasey's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 7,535
Mentioned: 0 Post(s)
Quoted: 0 Post(s)
Images: 6
Thanks: 1,279
Thanked 1,925 Times in 1,053 Posts
If you're feeding a quality kibble, the cost will probably be between $1.25-$2 per day if you're trying to figure out how much to budget for dog food.

Right now we're feeding Earthborn and it's about $50 for 28 lbs. I have a ton of $3 coupons from sample bags so that helps!! The bag lasts 5-6 weeks, I think. So the cost is probably about $35/mo for one dog.


Sent from my iPhone using Petguide.com Free App
CarolinaCasey is offline  
post #34 of 38 (permalink) Old 11-13-2012, 02:35 PM
Member
 
Join Date: May 2008
Location: British Columbia, CA
Posts: 65
Mentioned: 0 Post(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thanks: 4
Thanked 24 Times in 21 Posts
Whatever food you consider feeding your dog, at the end of the day it's going to be more cost efficient to feed as high a quality food as you can afford. First of all, with a better quality food you will likely feed much less than a regular grocery or lower end brand. (And BTW, I think most feeding guidelines on most bags are on the high side, but I guess we need to bear in mind these are only 'guidelines' and not hard and fast rules). Secondly, feeding the best quality food you can afford is going to net you a healthier dog and fewer vet bills.
Keragold is offline  
The Following User Says Thank You to Keragold For This Useful Post:
goldy1 (11-15-2012)
post #35 of 38 (permalink) Old 12-12-2012, 10:10 AM
Banned
 
Join Date: Feb 2011
Location: florida
Posts: 2,300
Mentioned: 0 Post(s)
Quoted: 0 Post(s)
Images: 15
Thanks: 1,173
Thanked 759 Times in 564 Posts
4 dogs and I go through a $60 bag a WEEK
oakleysmommy is offline  
post #36 of 38 (permalink) Old 12-12-2012, 01:11 PM
Banned
 
Join Date: Mar 2012
Location: NY
Posts: 464
Mentioned: 0 Post(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thanks: 7
Thanked 67 Times in 60 Posts
I spend $.25 per cup for a 30/20 food. Ranges from $.50 - $1.00 per day per dog. The $1.00 is for a larger breed dog that trains frequently and is intact. He is 90lbs give or take.

I buy food on 50 bag skids in 44# sizes so it is a bit cheaper.
WasChampionFan is offline  
post #37 of 38 (permalink) Old 12-12-2012, 04:01 PM
Banned
 
Join Date: Oct 2011
Location: Ontario, Canada
Posts: 2,662
Mentioned: 0 Post(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thanks: 30
Thanked 603 Times in 429 Posts
When I fed Pro Plan a 20lb bag at $30 lasted me 1 month at 2 cups a day. When I fed Acana a 28lb bag at $76 lasted me 40 days at 2 cups a day. I am still trying to figure out the new food. So far I have been feeding 2-3 cups of the new food a day (he is lowered a bit since his gut needs to adjust to 2 cups first ill increase to 3 cups eventually). The 15lb bag I bought for $30 I bought 12 days ago and its only half empty. I figure a 15lb bag at 3 cups a day will last me about 15 days and a 30lb bag at $67 will last me 30 days give or take a day.

Rubys food costs me about $30 a bag and shes only eating 1/4 cup twice daily (the bag suggested 1 cup a day ) and each bag will last me about a month or so.

The cats....never even calculated them.
A1Malinois is offline  
post #38 of 38 (permalink) Old 12-12-2012, 06:45 PM
Grumpy Old Man
 
Swampcollie's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Minnesota
Posts: 3,758
Mentioned: 0 Post(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thanks: 181
Thanked 3,160 Times in 1,271 Posts
We've been spending about 32 cents per cup, but there is a price increase coming so that will jump to almost 40 cents with our next food order. It's still less than a dollar per dog per day.

"You own what you condone." ~ Mike Lardy
Swampcollie is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
Reply

Bookmarks

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the Golden Retrievers : Golden Retriever Dog Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear Mode



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome