Food and $ - Page 3 - Golden Retrievers : Golden Retriever Dog Forums

GoldenRetrieverForum.com is the premier Golden Retriever Dog Forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
  #21 (permalink)  
Old 11-05-2012, 08:32 PM
Member
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 182
Thanks: 108
Thanked 119 Times in 82 Posts
I feed my two boys Wellness Supermix Lamb/Barley/Salmon. This is the only food that Hunter can eat without getting hot spots. They each get 2 1/2 cups per day along with 1/2 cup bran cereal mixed in. There have been no anal glad issues since I started adding bran on a daily basis. They also get their dessert biscuits after we have finished with dinner. As soon as we start to clear the table, they both start drooling big time. I also have rubber chew toys which can be stuffed with kibble when they need to be entertained. I have no issues adding a few extra calories since they are both extremely active and gets lots of exercise. I "subscribe" to Amazon.com for automatic delivery on the Wellness which is delivered free at a reduced rate for the subscription. Right now it's $48 and change per 30 lb. bag delivered. You can choose how often you want a delivery and are emailed the option to skip a delivery before it ships if you don't need a refill yet. Both Hunter and Mako LOVE the UPS driver!
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
  #22 (permalink)  
Old 11-05-2012, 08:53 PM
goldy1's Avatar
Advanced Member
 
Join Date: Aug 2012
Location: NY
Posts: 586
Thanks: 637
Thanked 481 Times in 322 Posts
We feed Chance Wellness Core (grain-free) kibble and Core canned for his pills and supplements.

We don't feed him the recommended amount (on bag) anymore. Cut him down to 2 cups per day (one cup a.m./one cup p.m.) about 2 years ago when he was 5 to keep his weight down. He gets about 1/5 of a can per day to bury his supplements and pills in.

His treats are Wellness grain-free bars, and assorted grain-free biscuits. Plus boiled chicken.

I don't do very well budgeting for Chance but I would guess it's at least $55 a month. The supplements would be at least that as well. His medications run only about $30 a month.

I think of a high quality diet as an insurance policy against bigger medical problems .
__________________
..... have a Golden day
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
  #23 (permalink)  
Old 11-05-2012, 08:58 PM
Dallas Gold's Avatar
Toby & Yogi's Mom
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 20,402
Images: 13
Thanks: 15,326
Thanked 17,498 Times in 7,935 Posts
We're on a prescription food so it's expensive, and we use measuring cups to give exact amounts. Our pup has a diagnosed digestive enzyme deficiency and has trouble keeping weight on so he gets 3 cups per day plus treats.
__________________


Meet Yogi, CGC and CGCA, on his way to great things! http://www.goldenretrieverforum.com/...tion-yogi.html
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
  #24 (permalink)  
Old 11-05-2012, 09:03 PM
lynn0624rj's Avatar
Member

 
Join Date: Mar 2012
Location: Morgan City, LA
Posts: 207
Images: 3
Thanks: 104
Thanked 115 Times in 67 Posts
My 10 month old golden eats around 3 to 4 cups of blue buffalo large breed puppy food a day. A 30 pound bag will last about 5 or 6 weeks. It cost 55$ for a 30 lb bag. On the days tht she is able to sneak some food from the table or trash can she will eat less dog food. Sometimes only one or two cups a day.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
  #25 (permalink)  
Old 11-05-2012, 10:11 PM
Penny & Maggie's Mom's Avatar
In the Moment
 
Join Date: Oct 2007
Location: Dallas
Posts: 20,421
Images: 128
Thanks: 1,583
Thanked 3,397 Times in 2,366 Posts
Penny and Maggie have been on Dr. Tim's Kinesis. I order from chewy.com and get 30 lbs for 41.99 delivered ( no tax ). At times petflow.com has the 44 lb bags for a good price too. They each get 3/4 cup twice a day, where with most other foods they were eating 1 cup am and pm. I've been most pleased with this food.
__________________


Betty and the Dallas crew


“Until one has loved an animal a part of one's soul remains unawakened.” A. France
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
  #26 (permalink)  
Old 11-05-2012, 10:55 PM
General V's Avatar
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Minnesota
Posts: 3,291
Thanks: 2,179
Thanked 1,839 Times in 1,110 Posts
Roughly 75$/per month.
__________________

SHR, U-CH Top Flights Reap What You Sow CGC ,TDI "BaWaaJige"
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
  #27 (permalink)  
Old 11-05-2012, 10:59 PM
dexter0125's Avatar
Dexter's Mom aka Kristin
 
Join Date: Mar 2011
Location: Rocky Mount, North Carolina
Posts: 626
Images: 12
Thanks: 281
Thanked 312 Times in 166 Posts
$60 every 5 weeks for a 30 lb bag of Fromm Salmon a la veg. He eats 1 1/2 cups twice a day. So. 3 cups a day. I think it's reasonable and he DROOLS every time I take out his bowl. It must be good! Sometimes I slip him a little extra don't tell.

Let's be honest, I'd be spending $60 a day if Sir Dexter had his way.
__________________


"if all else perished, and he remained, i should still continue to be;
and if all else remained, and he were annihilated,
the universe would turn to a mighty stranger:
i should not seem a part of it."
- wuthering heights


Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
  #28 (permalink)  
Old 11-06-2012, 12:53 AM
OutWest's Avatar
Supreme Member
 
Join Date: Oct 2011
Location: San Mateo County, CA
Posts: 9,077
Thanks: 10,512
Thanked 7,141 Times in 4,272 Posts
I haven't added it all up..I probably should crunch the numbers though.m

Tucker, and now Bella both eat Pro Plan Sensitive skin and stomach. I found a small pet chain that sells it at a discount. Right now the 33 lb bags are $30. Tucker gets 3 cups one day and 2.75 the next. Bella is getting 2.5 a day. Both are young and very active and get a lot of exercise. Bella just came to us two weeks ago and she's a bit underweight. I measure their food out every morning for the day, and that's all they get. I keep a close eye on their waistlines and will cut back if needed. When Tucker was a puppy, he got as much as 4.5 cups a day.

Tess is on a prescription food for urinary problems. I can only get it at certain stores. The manufacturer recently came out with a "moderate calorie" version and she is on that, but it's only available in huge bags. She only eats 3/4 cup a day, so the bag lasts a very long time. Can't remember the price because I buy it so infrequently.

All the dogs also get fish or salmon oil and glucosamine/condroitin.
__________________
Kathleen, mom to one human, age 18, three canines, and a bunch of fish.



Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
  #29 (permalink)  
Old 11-08-2012, 11:24 PM
desi.n.nutro's Avatar
Advanced Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Weldona, CO USA
Posts: 506
Thanks: 89
Thanked 147 Times in 130 Posts
1 30lb bag every 4-6 weeks per dog based on their size and activity. Natural Choice is $50. $10/week per dog x 4 dogs $40 a week. So I guess that means $160 a month. (Yikes......now that I have done the math.) They are totally worth it. 2 of mine get Greenies Joint Care daily supplements and they run about $1/dose. Then they all get Greenies Dental Chews for about $30/month. Let's just call it a cool $200.
__________________
Theoretical Leader of the Pack

Desi
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
  #30 (permalink)  
Old 11-09-2012, 01:55 AM
Advanced Member
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 580
Thanks: 209
Thanked 318 Times in 134 Posts
I buy two 30# bags of Wellness Complete Whitefish & Sweet Potato about every five weeks....$55 per bag...and I have three dogs....two goldens and a rottie. They each get about 2 1/2 cups a day.

They are all seniors in double digits. My rott is very allergic and hypothyroid and this is the only food I've found that agrees with him....the goldens are doing well on it too so I'll stick with it.

Extra special treats are Newman's Own Peanut Butter treats....excitement abounds when that bag comes out! I stock up when they are on sale....$2 to $2.50 a bag.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -4. The time now is 12:23 PM.



Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.5.2
© Golden Retriever Forum .com
PetGuide.com
Basset.net DobermanTalk.com GoldenRetrieverForum.com OurBeagleWorld.com
BoxerForums.com DogForums.com GoPitbull.com PoodleForum.com
BulldogBreeds.com FishForums.com HavaneseForum.com SpoiledMaltese.com
CatForum.com GermanShepherds.com Labradoodle-dogs.net YorkieForum.com
Chihuahua-People.com RetrieverBreeds.com

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64